مقدمه

تاریخچه فرش دستبافت

فرش دستبافت در کرج: تاریخچه فرش دستبافت به دوره ساسانیان، هخامنشیان بر میگردد و در یکی از کتاب های کوروش نیز درباره هنر قالی بافی در ایران و استفاده ایرانیان از قالی مطالبی نوشته شده است. امروزه هم اصفهان و تبریز دو شهری هستند که بیشترین ارسال از تولید و حتی صدور فرش به دیگر کشورها را دارند.همواره نام ایران را در کنار فرش دستباف می شنویم. فرش دستباف ایران قدمتی چند هزار ساله دارد. با گذشت زمان به تنوع طرح های فرش دستباف و تعداد علاقه مندان به این نوع فرش اضافه شده است. این نوع فرش از گذشته تا به حال با دو نوع گره فارسی و ترکی بافته میشوند.

فرش دستبافت در کرج

جنس انواع فرش دستبافت

فرش دستباف ازنوع پشمی:

گران ترین نوع از فرش دستبافت ، فرش های پشمی اند که به دلیل  تار و پود خالص آن ، یکدستی و کیفیت بالا این فرش ها را به جایگاه ویژه ای تبدیل کرده . فرش های پشمی  الیاف کوتاه و نقش های ریز و ظریف و دوام بالاتری نسبت به سایر فرش های ماشینی دارند

گاهی در بازار فرش هایی پر نقش و نگار با رنگ های شادترنظر مارا جلب میکند اما آنچه که مهم هست جنس فرش و قابلیت های شست و شو و همچنین تمیز کردن فرش است که امکان دارد اگر همین هزینه را صرف فرشی با جنس و کیفیت بهتر و طرح ساده ترکنیم، انتخاب بهتری کرده باشیم و بتوانیم زمان زیادی از فرش خود استفاده کنیم.

فرش دستباف ازنوع کرکی:

فرش دستبافت کرکی

کرک، موهای ظریفی است که زیر پشم بدن حیواناتی مثل بز و شتر رشد می کند. پس از کوتاه کردن پشم این حیوانات کرک ها را جدا می کنند. علاوه بر آن با شانه کردن بدن بز یا شتر، موهای باقی مانده بر روی شانه را جمع آوری می نمایند. تارهای کرک بسیار نازک اند. اما خاصیت گرمازایی دارند. عشایر و روستائیان با جمع آوری کرک ها و به کمک دوک یا دستگاه نخ ریسی دستی آنها را می ریسند و به نخ تبدیل می کنند. نخهای کرکی از نخ پشمی نازکترند

فرش دستباف ازنوع ابریشم:

فرش دستبافت ابریشم

فرش دستبافت ابریشم از مرغوب ترین و لوکس ترین فرش های اصیل ایرانی، می توان به فرش دستباف از نوع ابریشم اشاره کرد. فرش ابریشم،درصد زیادی از صادرات فرش دستباف کشور را به خود اختصاص داده است و در سراسر جهان دارای طرفداران زیادی است و قشر خاصی از جامعه که از نظر مالی مشکلی ندارند برای هدیه دادن به دوستان خود در خارج از کشورهدیه میدهند.

فرش دستباف ازنوع گل‌ابریشم:

 

رش گل ابریشم یک نوع فرش دستباف است که با استفاده از نخ‌های ابریشم طبیعی تهیه می‌شود و طرح‌های گل‌ها روی آن بافته می‌شود. این نوع فرش به دلیل زیبایی طرح‌های گل و استفاده از نخ‌های ابریشم با کیفیت بالا، جزء فرش‌های لوکس و مورد علاقه بسیاری از افراد است. طرح‌های گل ابریشم معمولاً شامل برجستگی‌ها و جزئیات دقیقی هستند که توسط بافندگان حرفه‌ای و ماهر تهیه می‌شوند. این طرح‌ها می‌توانند شامل گل‌های مختلف با الگوهای متنوع و زیبا، برگ‌ها، بندرتی‌ها و سایر موتیف‌های گیاهی باشند. رنگ‌های زنده و جذاب به همراه طرح‌های دقیق گل‌ها، این فرش را بسیار زیبا و جذاب می‌کند.

فرش دستباف ازنوع سوف:

فرش از نوع سوف، نوعی گلیم هست که نقش برجسته و بافت گره‌ای دارد. در بافت این فرش از نخ‌هایی به رنگ طلایی و نقره‌ای  استفاده می‌شود که به نخ سیم تاب معروف است. از این رو ظاهر جذابی دارد و جزو فرش‌های نفیس و گران قیمت محسوب می‌شود.

در حقیقت، فرش سوف زیر شاخه فرش‌های زربافت است. نقش ها و گلها معمولا نقش برجسته هستند. قسمت‌های غیر برجسته آن، گلیم بافی شده است. نخ‌های زرین در میان پود گلیم، بافته می‌شود.

چه شهرهایی فرش دستبافت دارند:

زمانی که شما  به دنبال بهترین برند فرش دستباف هستید، یعنی به دنبال مهمترین شهرهای تولید کننده فرش ایران هستید. در این میان، شهرهایی از ایران هستند که به دلیل سابقه طولانی و کیفیت بالای تولیداتشان، شهرت بیشتری دارند. برخی از بهترین شهرهای تولید کننده فرش دستباف ایران عبارتند از:

تبریز

 

تبریز یکی ازاصلی ترین شهرهای تولید کننده فرش های  دستباف در ایران است. فرش‌های تبریز به دلیل استفاده از رنگ‌های زنده و طرح‌های متنوع، شهرت جهانی بیشتری دارند.

اصفهان

 

اصفهان هم یکی از مهمترین شهرهای تولید کننده فرش ایرانی هست. فرش‌های اصفهان به دلیل کیفیت بالای مواد اولیه و بافت، شهرت زیادی دارند.

کاشان

کاشان هم از دیگر شهرهای مهم تولید کننده فرش دستباف در ایران هست. فرش‌های کاشان به دلیل طرح‌های سنتی و اصیل، شهرت خیلی زیادی دارند.

قم

قم هم از شهرهای مهم تولید کننده فرش دستباف در ایران می باشد. فرش‌های قم به دلیل طرح‌های نوآورانه و جدید  و استفاده از رنگ‌های شاد، شهرت خیلی زیادی در بین مردم دارند.

بهترین نوع فرش دستبافت

هر کدام از شهرهای ایران که در تولید فرش دستباف مطرح هستند، طرح و نقش به خصوصی را در هنگام بافت فرش به کار می‌برند. این تنوع بی نظیر فرش دستباف مدرن تا سنتی در کشور، توجه هنردوستان زیادی را از سراسرجهان به خود جلب کرده.

فرش دستباف تبریز با قدمت بیش از ۵۰۰ سال، نشانی ازاصیل بودنِ این هنر نزد ایرانیان می باشد. تبریزی‌ها برای بافت این نوع فرش از پشم و ابریشم استفاده می‌کنند. استفاده از رنگ‌های زنده، نقش‌های ظریف و مستحکم بودن فرش تبریز شهرت جهانی دارد. این محصول صادراتی می باشد و جزو پرفروش‌ترین و گران‌قیمت‌ترین انواع فرش دستباف ایرانی محسوب میشود.

اصول نگهداری فرش دستبافت

 

شستشوی فرش دستبافت:

هیچ زمان از آب گرم برای شستشوی فرش دستباف استفاده نکنید، زیرا باعث پخش شدن رنگ‌  فرش می‌شود، حتی اگر قسمت کوچکی از فرش رنگ پس داد. سعی کنید فرش دستباف را درمکانی شیب‌دار و در جهت خواب پرزهای فرش پهن کنید تا درزمان شستشو، آب به راحتی از فرش خارج شود. حال فرش را با آب سرد و نهایتاً ولرم رو به سرد بشورید.

کدام کشور ها بیشترین فرش دستبافت را تولید میکنند:

ایران:

یکی از پرطرفدارترین کشور ها برای خرید فرش دستبافت ایران است. طراحی این فرش یکی از بهترین‌های دنیا است و کیفیتش بی نظیراست و همین‌طوردوام بسیار بالایی دارد. ایران بزرگ‌ترین تولید کننده فرش دستبافت است و فرش های دستبافت ایرانی به چند منطقه مهم تقسیم می‌شوند مثل فرش اصفهان، قالی بختیاری، فرش فارس، فرش هریس و غیره. قدمت فرش ایرانی به قرن‌های قبل برمی‌گردد و بعضی از فرش های ایرانی بیشتر از 300 سال هست که عمر کرده‌اند و استفاده می‌شوند. دلیل عمرزیاد فرش ایرانی این هست که از مواد باکیفیتی ساخته می‌شود. این عوامل باعث شده تا  فرش ایرانی بسیار پرطرفدار و با ارزش باشد و بااینکه ایران تولید و صادرات انبوه فرش ندارد اما سود بیشتری نسبت به کشورِ های دیگر از این فرش‌بافی به دست می‌آورد.

هند:

 هند دارای صنایع دستی بسیار زیاد و پر تعدادی هست که در میان این صنایع دستی، گلیم و فرش دستباف از محبوبیت و رشد بیشتری برخوردار می باشد.

پاکستان:

مونتاژ و صادرات فرش های دستباف و گلیم در کشور پاکستان دست کمی از کشور هند ندارد.

به همین دلیل پاکستان در لیست برترین تولیدکنندگان کشورهای دارای صنعت فرش دستباف قرار دارد.

البته باید به این نکته هم  اشاره کرد که بافندگانی که در کشور پاکستان حضور دارند اغلب دارای ملیت افغانستانی هستند و اگر این افراد قصد بازگشت به کشور خود را داشته باشند مشخص نیست که چه آینده ای برای صنعت این کشور در پیش باشد.

فروش فرش قسطی دستبافت در کرج 

فروش قسطی فرش دستبافت در کرج بدون سود و بهره با اقساط بلند مدت در کلکسیون فرش کوروش .فرش کوروش در 5 طبقه مجزا انواع فرش و تابلو فرش را بدون چک و پیش پرداخت به مشتریان عزیز ارایه میکندجهت اطلاعات بیشتر از نحوه ی خرید اقساطی میتوانید با شماره های زیر در ارتباط باشید.

02632409960/09022606076

فرش قسطی بازنشستگان کرج

بازنشستگان تامین اجتماعی در کرج فقط با یک کارت ملی از ما خرید کنند