فرش قسطی مستمری بگیران

اصول چیدمان فرش در منزل

اصول چیدمان فرش در منزل

اصل چیدمان فرش برای ایجاد تنوع، زیبایی  در فضای خانه شما بسیار مهم است. قبل از بررسی نکته های مهم در مورد چیدمان فرش در منزل، دو اصل مهم در دکوراسیون منزل را باید بدانیم که تاثیر بسیار زیادی در ایجاد زیبایی و تناسب در دکوراسیون منزل شما دارند..

 انتخاب فرش متناسب با منزل شما

انتخاب فرش با اندازه مناسب برای محل زندگی شما یکی از مهم‌ترین عواملی هستش که باعث زیبایی فضای خانه شماست. فرش های بزرگتر از اندازه‌ اتاق شما ممکن است باعث شوند که فضا کوچکتر  به نظر برسد. فرش های کوچکتر از اندازه‌ اتاق ممکن است باعث شوند که فضا خالی و نامتناسب به نظر برسد. بنابراین، باید به نسبت های فضای خود اطلاع داشته باشید . یک راه ساده برای اندازه گیری فضای مورد نظر برای فرش این  هست که با نوارچسبان یا طناب، محدوده ی مورد نظر را روی زمین علامت بزنید و بعدا اندازه گیری کنید. به عنوان یک قانون کلی، حداقل ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر فضای خالی بین لبه های فرش و دیوار را حفظ کنید.

 انتخاب فرش در منزل بر اساس مکان قرارگیری

انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن فرش نیز می تواند تاثیر زیادی بر زیبایی و کارایی فضای خانه داشته باشد. برای رعایت این اصل، می توان نکات زیر را در نظر داشته باشید:

–         فرش هایی که در مکان های شلوغ قرار می گیرند باید مقاوم و ساده باشند تا کثیف نشوند و راحت تمیز شوند.

–         فرش هایی که در مکان های خلوت قرار می گیرند می توانند بافت و رنگ های زیبا و جذاب داشته باشند تا به زینت فضا کمک کنند.

–         فرش هایی که در مکان های نورانی قرار می گیرند باید رنگ های روشن و شاد داشته باشند تا نور را منعکس کنند و فضا را گرم و دلپذیر کنند.

–         فرش هایی که در مکان های تاریک قرار می گیرند باید رنگ های تیره و گرم داشته باشند تا نور را جذب کنند و فضا را سرد و آرام کنند.

 

نکته مهم در چیدمان مناسب فرش برای دکوراسیون منزل 

حال که با دو اصل چیدمان فرش آشنا شدیم، وقت آن است که نکات تکمیلی اصول چیدمان فرش در خانه را بررسی کنیم تا بتوان بهترین دکوراسیون مناسب خود را با فرش طراحی کرد و از آن لذت برد.

 طرح فرش را با محیط خود تطبیق دهید

رنگ و طرح فرش باید با سبک، رنگ و کاربرد فضایی که قرار است در آن قرار گیرد هماهنگ باشد. برای این منظور، باید به عواملی مانند رنگ مبلمان، سبک دکوراسیون، کاربرد فضا و رنگ دیوار توجه کرد. برای مثال، اگر خانه شما به سبک مدرن دکور شده است، بهتر است از فرش ماشینی مدرن  ساده یا گلیم فرش استفاده کنید. همچنین، رنگ فرش باید با رنگ مبلمان متفاوت باشد تا تفاوت و جذابیت ایجاد کند. با رعایت این عوامل، می‌توانید بهترین رنگ و طرح فرش را برای خانه خود انتخاب کنید.

نحوه چیدمان فرش در سالن پذیرایی

مهم‌ترین قسمت هر خانه  اتاق پذیرایی است همین باعث شده که چیدمان فرش آن نیز کمی پیچیده‌تر باشد؛ اما هنوز هم چیز به‌اندازه اتاق و طرز دکوراسیونی که در فکر شما است بستگی دارد. اکثر مردم برای فضای پذیرایی از فرش کلاسیک استفاده می‌کنند که جزو پرطرف‌دارترین محصولات بازار است. شما برای اتاق نشیمن خود سه گزینه خواهید داشت که در ادامه به آن می‌پردازیم:

برای اتاق پذیرایی که فضای کوچکی دارد شما دو انتخاب دارید: در حالت اول می‌توانید مبلمان خود را به حالت گرد بچینید و از یک قالیچه در بین مبلمان استفاده کنید تا فضای باز بیشتری داشته باشید؛ اما اگر می‌خواهید قسمت‌های بیشتر خانه شما فرش باشد، شما نیز به یک فرش بزرگ‌تر دارید؛ مانند فرش 12 متری یا فرش 9 متری.

برای اتاق پذیرایی که فضای مناسبی دارد  نیاز به یک فرش بزرگ‌تر دارید. در این حالت شما می‌توانید مبلمان خود را اطراف فرش قرار دهید به شکلی که پایه‌های جلویی مبل روی فرش قرار بگیرد. در دکوراسیون‌های مدرن سعی بر این است که قسمت‌های کمتری از خانه فرش باشد. 

آشنایی با اصول کاربردی چیدمان فرش

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *